Osmanlı Kına Gecesi

OSMANLI KINA GECESİ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Günümüzde gerçekleştirilen bu organizasyon istinaden Osmanlı kına gecesi nasıl gerçekleşir? Kına âdeti Türk İslam adetleri arasında yer alan önemli geleneklerden bir tanesidir. Ne yazık ki bu gelenek zamanımızda, eski geleneklerimize uyularak yapılmıyor. Bunun nedeni ise örf ve adetlerimizi yavaş yavaş unutmamızdan kaynaklanıyor.

 

Genellikle kırsal kesimlerde daha çok eski adetlerine göre düzenlenen kına geceleri büyük ve gelişmiş şehirlerimiz de maalesef geleneklerimize göre yapılmıyor. Gelelim kınanın Osmanlı devletinde ki önemine. Osmanlı devletinde çok önemli yeri olan kına gecesi o dönemlerde anlatacağım şekilde gerçekleşirdi. Çeyiz alayı kız evine giderken önünde çiçekler ile süslenmiş olan nahıllar taşınırdı. Kına geceleri genelde Çarşamba akşamı düzenlenirdi bunun nedeni ise bazı tarihçiler peygamber efendimiz zamanında da Çarşamba gecesi yapıldığı için olduğunu söyler. Kına gecesinden bir gün önce yani Salı günü damadı ve gelinin kadın akrabaları ile hamamda eğlence ve ziyafetler yapılır. Çarşamba akşamı geldiğinde ise gelinin baba evinde kına gecesi gerçekleşir.

Osmanlı Kına Gecesi Saray Tadında

Diğer adetlerimize göre daha duygu yükü ağır olan kına gecelerinde gelin ve arkadaşları bindallı adı verilen elbiseler giyerler ve gelinin üstünde yüzünü örtmek için al duvak örtülürdü. Sonra damadın akrabaları kınayı bir tepsi içinde gelin evine getirirdi. Davete gelen bütün misafirler oturduktan sonra gelin kayınvalidesinin yanına gelip elini öperdi. Elini öptükten sonra yerine geçip otururdu. Daha sonra kayınvalidesi gelinin yanına gelerek elini açması için avucuna altın sıkıştırırdı. Gelinin eline altın sıkıştırılmasının nedeni ise evliliklerinde uğur ve bereket olsun amacıyladır.  Bu adet günümüzde de gerçekleşir. Gelin avucunu açtıktan sonra türküler eşliğinde elinin belli bölgelerine kına yakılırdı. Kına gecesinin gerçekleştiği gün beyler de selamlıkta veya damat evinde eğlenirlerdi. İşte Osmanlı kına gecesi yukarıda anlattığım şekilde gerçekleşirdi. Siz de geleneklerinize uygun kına gecesi düzenlemek istiyorsanız ancak teferruatlar kafanızı karıştırıyor ise hemen herhangi bir organizasyon şirketine danışıp sizlere cazip gelene başvurmanız gerekmektedir. Organizasyon şirketleri sizin için kına gecenizi Osmanlıdaki gibi yaparlar yani konsepti ona göre hazırlar ve siz de hayalinizdeki gibi bir kına gecesi yapmış olursunuz.

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest