Kına Gecesi Organizasyonu Kime Aittir?

Kına Gecesi Kime Aittir ? Kim Tarafından Yapılır?

Misafirlerimizden gelen ve kafalarda soru işareti olan “Kına Gecesi Kime Aittir ?” sorusuyla karşılaşmaktayız. Çok eskilere gidersek, nişan ve söz organizasyonu genelde aile arasında yapılır ve aile büyüklerinden birisi yüzükleri takardı. Kına gecesi organizasyonu ise düğün gününün hemen öncesi akşamında kız tarafının evi önünde yapılırdı. Nişan veya söz yapılırken kız tarafının evine misafir olunduğundan ve işleyiş gelin evinde olduğundan nişan ve söz kısmı geline aittir. Kına gecesi ise gelin hanımın evinde yapmış olduğu ve anne yanında son gecesi olduğundan kız tarafından organize edilmektedir.

kına gecesi kime aittir

Gelin hanımın son gecesinde yakın arkadaşları ve gelin hanımın yakın akrabaları katılmakta ve uğurlama adı altında eğlence yapılmaktadır. Kısacası kına gecesi gelin hanıma aittir. Adet olarak kına gecesinde çerez ve kına damat bey tarafından temin edilmektedir. Kına gecesinin çok geçmişe gitmeden tarihine baktığınızda yöresel olarak oldukça çeşitli adetlerle süslenmektedir. Kimi yörede kapı da tas kırılır. Kimilerinde testi kırılır. Benzeri birçok adet bulunmakta. Ama adet ne olursa olsun o gece gelin mutlaka ağlatılır. Her gelin kına gecesinde ağlamaya mahkumdur 🙂

Devam Edelim 🙂

Eskiden kapı önünde ve sokakta sadece orkestra ile yapılmaktaydı. Sadece çiftlerin yakınları değil, orkestra sesini duyan mahalle sakinleri de katılırdı. Zamanla bu durum şehirlerde inovasyona uğramıştır. Kalabalık şehirlerde belediyeler tarafından yasak getirilmiş ve sokaklarda yapılması engellenmiştir. Engellenen durumlardan dolayı kına gecesi organizasyonu dernek, cafe veya kahvehane gibi yerler kiralanarak yapılmıştır. Yapılan bu organizasyonlara kına gecesi organizasyon firmaları dahil olmuş ve geliştirilmiş halde dahil olmuşlardır. Osmanlı konseptini günümüze taşıyarak, çeşitli tahtlar ve aksesuarlarla gecemizi süslemişlerdir. Gelen organizasyon şirketleri profesyonel nedime ekibi oluşturmuş ve dans eğitimleri verdikleri kızlar ile ortamın nabzını yükseltmekteler. Nedime kızların dans gösterilerinin yanında rengarenk, testi kırma oyunu, davul, volkan ve konfeti şovlarıyla geceyi süslemekteler. Günümüzde organizasyon firmaları fazlasıyla çoğaldığı için artık çiftlerin karar vermeleri oldukça zor olmaya başlamıştır. Bu konuda ücretsiz destek vermekteyiz. Aklınıza gelen soru ve sorunlarınız için bizi arayabilirsiniz. 0532 766 6208 numaralı telefondan iletişime geçerek her türlü sorularınızı sorabilir danışabilirsiniz. Organizasyon bir sanattır. Bizler işimizi seviyor ve sevdiğimiz işi yapıyoruz. Sanatın adresi Asrı Rüya Kına Organizasyon gecenin sultanlarını bekliyor.

Adres tarifi için Asrı Rüya Adres tıklayın…

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest