Kına Gecesi Organizasyonu İstanbul

Kına Gecesi Organizasyonu istanbul da Nasıl Yapılır?

Genç kızların hayalini süsleyen gelinlik ve düğün günü dışında, bir gün öncesi düzenlenen kına gecesi organizasyonu istanbul da geleneklerimizde yer almaktadır.  Bembeyaz gelinliği giymeden önce bindallı adı verilen kıyafeti yani bindallı giydikleri bu geceye eş,dost, akraba ve kız arkadaşların tümü davet edilmektedir. Böylece bayanlar arasında bekarlığa veda partisi niteliği taşıyan ve bazı inanılan geleneklere göre düzenlenen bu kına gecesi için çeşitli kına organizasyonları düzenlenmektedir. Salonlarda veya açık alanlarda yapılan kına gecesi için davetlilere içecek, çerez veya buna benzer ikramlıklar hazırlanmaktadır. Düğün salonlarında gerçekleştirilen veya kız evinde hazırlanan kına gecesi organizasyonu istanbul için misafirlerinize verdiğiniz değeri en iyi şekilde gösterebilir ve unutulmaz bir gece yaşatabilirsiniz.

Kına Geceleri

Kına gecesinde bunun dışında düşünülmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında kırmızı bir örtü gelmektedir. Gelin adayının başına örtülen bu örtü ile aynı renk mendil ve eldivenler de bulunmaktadır. Tepsi içerisinde mumlarla süslenmiş bir şekilde getirilen kına, öncelikle bir çember oluşturan genç kızların elinde, gelinin başının üzerinde gezdirilmektedir. Sonrasında kınayı yakacak kişinin ise evliliğinde sorunsuz olan bayanlardan seçilmesi gerekmektedir. Kaynananın kına gecesinde gelinin avucuna koyacağı altının üzerine bir miktar kına koyulup, parmaklara da kına yakıldıktan sonra eldiven ile kapatılmaktadır. Kına yakmadan önce ve sonrasında ise gelen misafirlerin, gelini ağlatmak için ağıt yakmalarını unutmamak gerekir. Kına gecesi organizasyonu istanbul da ağlamayan gelin için yapılan yorum ise kocada gönlünün olduğu şeklindedir. Bu da ayıplanma ve kınama nedeni olarak görülür.

kina-gecesi-organizasyonu-istanbul

Kına gecelerinde mutlaka söylenen ağıtlardan bazılarında “Yüksek yüksek tepelere kız vermesinler” “Kınayı getir aney” gibi gelin adayını ağlatacak sözler bulunmaktadır. Bu esnada söylenen ağıtlarda herhangi bir saz, müzik çalınmamaktadır. Doğrudan sözlü bir şekilde gür sesle söylenmektedir. Bu sözler ve yapılan gelenekler yörelere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İslam’da yeri olan kına yakma geleneğinin anlamı, eşine kurban olması için bayanların bu uygulamayı gerçekleştirmesidir. Ayrıca Cennet sıvası olarak yorumlanan kına gecesi geline yakılmadan cennete giremeyeceği inancı da vardır. Bu nedenle kına geceleri geçmişten günümüze kadar düzenlenmektedir. Kına organizasyonları kız evinde veya daha kalabalık misafirler için düğün salonu gibi kapalıdır. Ya da açık mekanlarda gerçekleştirilmektedir.

 

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest