Kına Gecesi Nedir? Kına Nasıl Yapılır?

Kına Gecesi Nedir?

Geleneklerimize göre kız evinde gerçekleşen ve düğünden yalnızca bir gün önce yapılan kutlamalara kına gecesi adı verilmektedir. Gelin olacak genç kızların, düğün gecesinden bir gün öncesi yengeleri, ablaları, annesi, oğlan evi ve daha çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirdikleri organizasyonlar kına gecesi olarak adlandırılmakta olup, oğlan evi tarafından geline kına yakılması şeklinde yapılmaktadır.kına gecesi

Çerezlerin yendiği, tatlıların, çöreklerin veya helvaların bulunduğu ve her yöreye özgü farklı adetlerin gerçekleşmekte olduğu kına gecesinin tarihini hiç merak ettiniz mi? İşte şimdi size bu yazımızda kına gecesinin tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacağız.

Kadifeden kaftan şeklinde yorumlanmakta olan bindallı adı verilen bir kıyafetin giyilmesi, başına kırmızı örtünün örtülmesi, türkülerin söylenmesi ve kınanın bu esnada yakılmasıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen kına gecesinin tarihi Dede Korkut hikayelerine kadar gitmektedir. Türk – İslam tarihinde inançlarımıza göre Vatana ve Allah’a kurban olması için asker adaylarına, eşine kurban olması için ise gelin adaylarına kına yakıldığı bilinmektedir. Buna göre   sağlık , güzellik ve  süs yönleriyle günümüzde de hala yaşanmakta olan bu geleneğimizden Dede Korkut Hikayelerinde sık sık söz edilmektedir.

kina-organizasyonu-bindalli

Günümüzde ise mevsim şartlarına göre genellikle yaz aylarında yapılır. Açık bahçe vb. alanlarda veya kapalı salonlarda gerçekleştirilmekte olan kına gecelerinde benzer şekilde uygulanır.  Hazırlıklar yapılmaktadır.

Ortaya konan bir sandalyeye, üzerinde bindallısı, başında kırmızı örtüsü gelinin etrafında kına tepsisi ve türküler eşliğinde dönmesi şeklinde kutlanmaktadır. Ağıt şeklinde söylenen bu türküler ile gelin adayını ağlatmak için uğraşan arkadaşları, kına gecesindeki tüm gelenekleri yerine getirmektedirler.

Sonrasında ise erkek evi tarafından getirilen kına yakılır. Damadın annesi gelin adayının avucunun içerisine öncelikle küçük altın koyar. Daha sonra evliliğinde mutlu olan bir kişi tarafından kına parmak uçlarına yakılır. Son olarak gelin olacak kişinin eline bir eldiven giydirilir. Bu eldiven ve kına mendilleri ise kız evi tarafından ayarlanır. Erkek evinin ayarlaması gereken diğer bir  diğer eşyalar ise gelin adayının giyeceği kıyafetlerdir.

İşte bu şekilde güzel bir organizasyon ile kına gecelerinde geçmişi ve günümüz modern uygulamalarını birlikte kullanabilirsiniz. Ayrıca kına organizasyonları için her türlü detayı sizin yerinize ayarlamış olan şirketler var. Davetlilerinize muhteşem ve unutulmaz bir geceyi yaşatmak için hazırları. Organizasyon şirketleri ve salonlar aracılığıyla da kına gecenizi eşsiz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

 

Kına gecesi hazırlıklarına başlarken oluşan tatlı heyecanınızı azaltmak için kına organizasyon hizmetimizi mekanlara taşıma kararı aldık. Beylikdüzü kına mekanları olarak başladık. Bakırköy ve Kadıköy’de tadilat sürecindeyiz. Kısa süre sonra farklı bölgelerde de hizmet vermeye başlayacağız…

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest